Zmiękczacze wody

 

 

 Skuteczność:

 Zmiękczacze monitorują zużycie wody w gospodarstwie domowym z uwzględnieniem jej rozbioru w czasie. Od tych parametrów uzależniają czas i częstotliwość regeneracji. Dzięki unikalnemu systemowi przeciwprądowej regeneracji, zużywają mniej soli i wody do regeneracji od tradycyjnych zmiękczaczy, redukując w ten sposób koszt wyprodukowania litra miękkiej wody.Wykorzystują nowoczesną monosferyczną żywicę jonowymienną, która gwarantuje wysoką pojemność jonowymienną. W praktyce przekłada się to na możliwość wyprodukowania dużej ilości wody miękkiej pomiędzy regeneracjami. Dzięki specjalnej konstrukcji zaworu sterującego oraz konfiguracji wymiarów butli ze złożem filtrującym, urządzenia osiągają duże natężenia przepływu przy stosunkowo małych stratach ciśnienia.  

 

 Inteligencja:
 

Zmiękczacze posiadają łatwy w obsłudze elektroniczny panel sterowania, udostępniający wszystkie niezbędne informacje o pracy urządzenia. Na ekranie wyświetlacza można odczytać aktualne parametry informujące o pracy zmiękczacza, które pojawiają się kolejno w odstępie kilku sekund. Jedno spojrzenie na ekran i już wiemy, jaka jest aktualna zdolność jonowymienna urządzenia. System pozwala na zdalny monitoring i diagnostykę parametrów zmiękczacza.

  

 

 Niezawodność: 

Specjalny system ochrony danych, zabezpiecza pamięć zmiękczacza przed ich utratą, nawet w razie 72-godzinnej przerwy w dostawie prądu.

Urządzenie wyposażone jest w wyjątkowo trwały, skuteczny i niezawodny tarczowy zawór sterujący. Zbiornik solankowy wykonany jest z polietylenu o wysokiej gęstości i wytrzymałości. Wzmocniona włóknem szklanym butla, wypełniona żywicą jonowymienną jest poddawana testom ciśnieniowym nawet do 8,0 barów oraz posiada 10 lat gwarancji na wady fabryczne.

  

 

 Bezpieczeństwo: 

Zmiękczacze wytwarzane są według sprawdzonych i zatwierdzonych procedur zapewniających najwyższe standardy zachowania jakości. Urządzenia posiadają podwójne zabezpieczenie antyprzelewowe , co chroni instalację domową przed zalaniem wodą. Dostarczany standardowo transformator 24V zwiększa bezpieczeństwo elektryczne użytkowników.

  

Zmiękczanie jonowymienne

  

Minerały, które woda rozpuszcza przechodząc przez ziemię są pod postacią jonów. Jony są cząsteczkami z ładunkiem elektrycznym.

 

Jedne są ujemne, pochodzą od kwasów, są to Aniony ( np. chlorki, kwaśne węglany, siarczany )

 Inne pochodzą od metali i są dodatnie ( np. wapń, magnez, sód ) Wymienniki jonowe posiadają właściwości zdolne do przyciągania pewnych jonów i wymiany jonów, które posiadają. W zmiękczaczach wody, używana jest żywica z jonami sodu. Żywica ta przedstawia się w formie porowatych kulek o średnicy 0,2 – 3 mm o rzeczywistej gęstości lekko większej od gęstości wody. Kiedy dochodzi do kontaktu tej żywicy z twardą wodą zawierającą jony wapnia i magnezu, są one zatrzymane na żywicy. Przytwierdzają się one do żywicy w miejsce sodu, który pierwotnie się tam znajdował. Jony sodu zostają uwolnione do wody, a ich miejsce zajmują jony wapnia i magnezu. Twardość wody osiągnie więc poziom zero. 

Kiedy żywica pozbędzie się już wszystkich jonów sodu, które zawierała, zanika jej zdolność jonowymienna.

 

Żywica jest wyczerpana, jony wapnia i magnezu nie przytwierdzają się już do niej i woda po przejściu przez żywicę jest tak samo twarda jak przed. Żywicę można zregenerować tzn. pozbawić ją jonów wapnia i magnezu, które pobrała i naładować ją ponownie jonami sodu. Operacja ta nazywana jest regeneracją.

 Aby zregenerować wyczerpaną żywicę, wystarczy zalać ją jakimś roztworem zawierającym jony sodu. W praktyce używa się stężonego roztworu chlorku sodu, nazywanego solanką otrzymywanego poprzez rozpuszczenie w wodzie soli w formie pastylek lub granulek.

 

 

 

Zastosowanie wody miękkiej w domu

 

 

 Higiena osobista:

 

 -          Ochrona skóry przed wysuszeniem i detergentami-          Zmniejszenie ilości środków do pielęgnacji-          Kąpiel w miękkiej wodzie nie powoduje podrażnień skóry spowodowanych osadem   zawartym w wodzie twardej  

 

 Pranie:
 -          Ochrona pralki i przedłużenie jej żywotności-          Zmniejszenie zużycia środków piorących i ochronnych-          Poprawienie skuteczności prania, trwałości tkanin i odzieży-          Wyprane rzeczy są miękkie i świeże  

 

 Łazienka:
 -          Miękka woda nie powoduje powstawania osadów na urządzeniach, bateriach, ceramice-          Znacznie przedłuża żywotność baterii, kabin prysznicowych, wanien-          Łatwiejsze utrzymanie w czystości urządzeń sanitarnych-          Brak osadów na czyszczonych powierzchniach-          Zmniejszenie ilości zużywanych środków chemicznych  

 

 Kuchnia:
 -          Ochrona zmywarek, czajników, ekspresów do kawy-          Przedłużenie żywotności tych urządzeń-          Zapobieganie osadom na umytych naczyniach-          Łatwe utrzymanie w czystości akcesoriów kuchennych  

 

 Urządzenia grzewcze:
 -          Ochrona urządzeń grzewczych i instalacji przed kamieniem kotłowym-          Zabezpieczenie przed pękaniem rur, zapewnienie przepływu

     -    Oszczędność energii zużytej do ogrzania wody użytkowej